[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 2، شماره 3 - ( 8-1394 ) ::
جلد 2 شماره 3 صفحات 55-0 برگشت به فهرست نسخه ها
"بررسی آیه های قرآن کریم در زمینه سه بعد اصلی سلامتی(جسمی، روانی و اجتماعی)"
سیّد جلیل سیّدی اندی ، محمدهادی یدالله پور، راضیه رضایی، محبوبه برهانی، افسانه بختیاری
دانشگاه علوم پزشکی بابل
چکیده:   (3520 مشاهده)
 
سابقه و هدف: قرآن کریم کتاب هدایت است که از طرف پروردگار عالمیان به واسطه رسول اکرم(ص) برای بشر فرستاده شد. از نظر دین مبین اسلام، سلامتی نقش اساسی را در رشد و کمال انسانی دارد. با توجه به اهمیّت موضوع سلامتی و تاکید آن در آیات الهی، در مطالعه حاضر تمامی 114 سوره برای دسترسی به آیاتی که مشخصا" در خصوص ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی سلامتی بیان شده اند، مورد بررسی کامل قرار گرفتند.
مواد و روش ها: این تحقیق به صورت موضوعی- مروری و با بررسی مستقیم سوره ها و یکایک آیات قرآن کریم که به صورت PDF از سایت گوگل دانلود شده بود و تفاسیر آن، منابع معتبر دینی، مقالات و نرم افزارهای اسلامی در زمینه سه بعد اصلی سلامتی(جسمی، روانی و اجتماعی) انجام شده است.
یافته ها: یافته های مطالعه نشان داد که در 67 سوره(58/77 درصد)، آیات قرآن کریم مشخصا"، به یک، دو و یا هر سه بعد اصلی سلامتی(جسمی، روانی و اجتماعی) اشاره نموده است. عمده آیات قرآن کریم به ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی سلامتی، اشاره عام دارد، اما تعدادکل آیات در خصوص سه بعد اصلی سلامتی، 264 بود که سهم سلامت اجتماعی 101 آیه(38/26 درصد)، سهم سلامتی روانی94 آیه(35/61 درصد) و سهم سلامتی جسمی 69 آیه(26/13 درصد) بوده است. در کل می توان دریافت که مباحث بهداشتی مهمی در بعد جسمی مانند خوردن غذاهای حلال( گوشت دام، انگور، انار، زیتون، خرما) و پرهیز از مصرف شراب، مردار، خون و گوشت خوک و نیز رعایت بهداشت جنسی در قالب نکاح شرعی مرد با زن، در بعد روانی از قبیل صبر و شکیبایی در امور، توکل بر خدا، آرامش و اطمینان قلبی، دوری از غم و اندوه و باور اینکه بعد از هر سختی، راحتی خواهد بود و در نهایت در بعد اجتماعی مانند دادن زکات و صدقه و انفاق، یتیم نوازی، دوری از قمار و ولخرجی و اسراف، پرهیز از کم فروشی، عدالت ورزی و نیز عدم تمسخر دیگران در آیات مذکور برای عمل کردن مردم بیان شده است.
نتیجه گیری: نتیجه آنکه در آیات زیادی از قرآن کریم به مقوله سلامتی در زمینه سه بعد اصلی آن یعنی جسمی، روانی و اجتماعی توجهات ویژه ای شده است. بنابراین بهره برداری بیشتر، عمیق تر و جزئی تر از آیات قرآن در زمینه حفظ و ارتقاء سلامتی توسط متخصّصین پزشکی و بهداشتی و نیز برنامه ریزان نظام سلامت، با همکاری بین بخشی عالمان دینی و قرآنی ضروری به نظر می رسد.
واژه‌های کلیدی: آیه، قرآن کریم، سلامتی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Seyedi-Andi J, Yadollahpor M H, Rezaee R, Borhani M, Bakhtiari A. "Reviewing the verses of the Holy Quran in the context of three major dimensions of health (physical, mental, and social)". 3. 2015; 2 (3) :55-0
URL: http://iahj.ir/article-1-157-fa.html

سیّدی اندی جلیل، یدالله پور محمدهادی، رضایی راضیه، برهانی محبوبه، بختیاری افسانه. "بررسی آیه های قرآن کریم در زمینه سه بعد اصلی سلامتی(جسمی، روانی و اجتماعی)". 1. 1394; 2 (3) :55-0

URL: http://iahj.ir/article-1-157-fa.htmlدوره 2، شماره 3 - ( 8-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه اسلام و سلامت Islam And Health Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3815