:: دوره 2، شماره 2 - ( نشریه اسلام و سلامت 1394 ) ::
جلد 2 شماره 2 صفحات 30-37 برگشت به فهرست نسخه ها
مرروی بر تحقیقات انجام شده در مورد برخی از گیاهان داویی، غذاها و میوه های مطرح شده در احادیث نبودی
علی اکبر عروجن
دانشکده پزشکی، گروه فیزیولوژی، کمیته تحقیقات دانشجویی، کارگروه علم و دین، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز
چکیده:   (1604 مشاهده)

چکیده

سابقه و هدف: سلامت جسم انسان در همه حال مورد توجه دین و رهبران الهی قرار داشته است. از این­رو توصیه­های فراوانی در قالب روایات و احادیث توسط پیامبر اعظم(ص) در کتب دینی و سیره زندگی ایشان بیان گردیده است. بنابراین هدف از این مطالعه مشخص نمودن توافق علوم پزشکی با برخی از احادیث نبوی در مورد اثر گیاهان، میوه ها و آداب تغذیه­ای بر سلامتی می باشد.

مواد و روش ها: مطالعه مروری حاضر به بررسی بخشی از احادیث نبوی در ارتباط با گیاهان، میوه ها و توصیه­های تغذیه­ای که در کتب احادیث پزشکی و منابع طب سنتی ذکر شده اند پرداخته و با نتایج علمی حال حاضر که در منابع مختلفی از جمله Pub med، SID، Scopus، Medicinal Plant، Science Direct، در سال های 2003 تا 2014 مورد تایید قرار می گیرد.

یافته ها: مطالعات مختلف نشان داد که بسیاری از گیاهان، میوه ها و آداب غذایی توصیه شده در اسلام و احادیث نبوی جنبه علمی داشته و دانش بشر در علوم پزشکی امروزه به بسیاری از آن ها دست یافته است به طوری که با سخنان پیامبر و آیات قرآنی مطابقت بسیار نزدیکی دارد.

نتیجه گیری: در نهایت از پژوهش حاضر می­توان چنین نتیجه­گیری نمود که انسان­ها و به ویژه مسلمانان می­توانند با بهره­گیری از احادیث و سیره زندگی پیامبر(ص) به نتایج علمی و پژوهشی چشمگیری دست یافته و سلامت جسم و روح خود را تضمین نمایند.

واژه‌های کلیدی: پیامبر اعظم(ص)، آداب تغذیه‌ای، علوم پزشکی
متن کامل [PDF 509 kb]   (580 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 2 - ( نشریه اسلام و سلامت 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها