:: دوره 5، شماره 1 - ( 3-1399 ) ::
جلد 5 شماره 1 صفحات 75-63 برگشت به فهرست نسخه ها
راهکارهای ارتقاء سلامت روان از منظر قرآن
علیرضا طبیبی*، فاطمه زمانیان نجف آبادی
گروه الهیات، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه اراک، اراک، ایران ، a-tabibi@araku.ac.ir
چکیده:   (2963 مشاهده)
سابقه و هدف: در طول سال­های اخیر، سلامت روان به­عنوان یکی از مهم­ترین مباحث حوزه سلامت مطرح و رو به افزایش است. با این وجود از دیرباز همواره مکاتب الهی به معیارهای رشد و سلامت انسان توجه داشته‌­اند. در همین راستا قرآن عصاره مکتب وحی، به هر دو بعد جسمی و معنوی او توجه ویژه داشته و راهکارهایی را درسطح شناختی، عاطفی و رفتاری ارائه نموده است. بر همین اساس پژوهشگر هدف خود را بررسی راهکارهای قرآنی برای رشد و ارتقاء سلامت روان قرار داد.
مواد و روش‌ها: در این پژوهش با استفاده از روش توصیفی- تحلیلی به مرور آیاتی پیرامون راهکارهای رشد سلامت روان پرداخته شده است. سپس در مواردی از روایات و برخی دستاوردهای علم روانشناسی نیز جهت تکمیل مباحث استفاده شد.
یافته‌ها: با توجه به آیات قرآن، عواملی چون ایمان به مبدا و معاد (با آثار شناختی و رفتاری آن)، میانه‌­روی، تعقل و اندیشه‌­ورزی، خودشناسی، محبت الهی، حضور موثر در جامعه و همدلی و ... در رشد سلامت روان موثرند. همچنین در این پژوهش به معاد بیشتر از جنبه تکاملی آن توجه شده است.
نتیجه‌گیری: قرآن کریم که خود را هدایتگر انسان به سوی رستگاری معرفی می‌­نماید، انسان را دارای دو بُعد مادی و معنوی می­‌داند و از آنجا که سلامت روان، بیانگر نوعی تعادل روانی است، تمامی جنبه‌­های وجودی انسان و هماهنگی میان نیازهای او را در بر دارد. بنابراین می‌­توان گفت؛ قرآن، فردی را سالم می­‌داند که بین نیازهای جسمی، روانی و معنوی تعادل ایجاد کند و در نهایت رضایت او را در نظر گیرد. مطالعه حاضر نشان داده در نگاه قرآن، مقربان از بالاترین مراتب سلامت روانی و معنوی برخوردارند و پیشنهاد می­‌شود مراکز علمی و پژوهشی، زمینه­‌های انس بیشتر با قرآن را فراهم نمایند.
واژه‌های کلیدی: قرآن، سلامت روان، راهکارها، تعادل روانی
متن کامل [PDF 788 kb]   (757 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله مروری | موضوع مقاله: عمومى


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 5، شماره 1 - ( 3-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها