:: دوره 3، شماره 1 - ( 3-1395 ) ::
جلد 3 شماره 1 صفحات 7-12 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه اعتقادات مذهبی و حمایت اجتماعی با خوش‌بینی در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گلستان
سلیمان یحیی زاده جلودار*، شعبان حیدری، اکرم قیناقی
گروه پژوهشی آموزش و اشتغال زنان، دانشگاه مازندران، بابلسر، ایران ، s.yahyazadeh@umz.ac.ir
چکیده:   (2809 مشاهده)
سابقه و هدف: مذهب، نیروی اجتماعی قدرتمندی دارد و رفتارها و عقاید مذهبی، تأثیر مثبتی در معنا­دار کردن زندگی دارند. همچنین یکی از پیامدهای آثار دینی، بهره‌­مندی از حمایت اجتماعی است. هدف از پژوهش حاضر، بررسی رابطه­‌ی بین اعتقادات مذهبی و حمایت اجتماعی با خوش­‌بینی در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گلستان می‌­باشد.
مواد و روش‌ها: روش پژوهش، توصیفی از نوع همبستگی است. جامعه آماری آن را، کلیه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گلستان به تعداد ۲۲۰۰ نفر تشکیل می­‌دهند و با استفاده از روش نمونه­‌گیری تصادفی طبقه­‌ای تعداد ۳۲۷ نفر به­‌عنوان نمونه آماری انتخاب شدند. جهت جمع‌آوری داده­‌ها از پرسش­نامه‌­ی جهت­‌گیری مذهبی آلپورت-راس، پرسش­نامه حمایت اجتماعی وکس و پرسش­نامه جهت­‌گیری زندگی (خوش‌­بینی) شییر و کارور استفاده شد.
یافته‌ها: یافته‌­ها نشان داد که بین اعتقادات مذهبی و خوش­‌بینی و همچنین حمایت اجتماعی و خوش‌­بینی در دانشجویان رابطه‌­ی مثبت و معناداری وجود دارد.
نتیجه‌گیری: با توجه به اینکه بین اعتقادات مذهبی و حمایت اجتماعی با خوش‌­بینی و به دنبال آن عملکرد دانشجویان ارتباط مثبت و معنی‌­داری وجود دارد، لذا توصیه می شود مسئولان و مدیران دانشگاه­ها با افزایش حمایت‌­های مناسب و به موقع دانشجویان، باعث نگرش خوش­‌بینانه در آنها شوند.
واژه‌های کلیدی: اعتقادات مذهبی، حمایت اجتماعی، شادمانی، دانشجویان
متن کامل [PDF 599 kb]   (608 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي


XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 1 - ( 3-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها