:: دوره 5، شماره 2 - ( 6-1399 ) ::
جلد 5 شماره 2 صفحات 13-22 برگشت به فهرست نسخه ها
دیدگاه مدیران و مجریان در خصوص بهره‌مندی از طب سنتی در برنامه پزشک خانواده‌ی ایران
حسن اشرفیان امیری ، سید مظفر ربیعی ، محمدجواد کبیر ، بهرام طهماسبی ، رضا ممتهن ، سیدداود نصرالله‌پور شیروانی* ، اصغر رعیت‌زاده ، حمیده رمضانی
مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، پژوهشکده سلامت، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل، ایران ، dnshirvani@gmail.com
چکیده:   (1058 مشاهده)
سابقه و هدف: سال­‌هاست که ترویج و توسعه طب سنتی در کنار طب نوین مورد توجه سازمان جهانی بهداشت می­‌باشد. در ایران هنوز ارائه طب سنتی در سطوح اجرایی نظام سلامت قرار نگرفت. این مطالعه به منظور شناخت دیدگاه مدیران و مجریان در خصوص بهره‌­مندی از طب سنتی در برنامه پزشک خانواده‌­ی ایران انجام شد.
مواد و روش‌ها: این مطالعه مقطعی با برگزاری ۱۶ پانل خبرگان در زمستان ۱۳۹۵ انجام گرفت. جامعه پژوهش ۴۸۱ نفر از مدیران و مجریان اجرای برنامه پزشک خانواده شهری در ۲۸ شهرستان استان فارس بودند که به صورت سرشماری انتخاب شدند. ابزار جمع­‌آوری داده‌­ها، پرسشنامه محقق ساخته بوده که روایی و پایایی آن تأیید شد. داده­‌ها در نرم‌­افزار اکسل وارد و در SPSS ۲۳ در سطح معناداری ۰/۰۵P< تحلیل شد.
یافته‌ها: از ۴۸۱ نفر مورد بررسی، ۵۶/۵% مرد، بیشترین افراد دارای لیسانس بودند. سطح آشنایی ۶۴/۹% افراد از طب سنتی خیلی کم و کم، ۲۸/۳% متوسط، ۶/۸% زیاد و خیلی زیاد بود. میانگین کلی نگرش افراد ۰/۷±۲/۹۸ از ۵ بود. بالاترین سطح نگرشی افراد در خصوص پرهیز از شتا‌‌‌ب‌­زدگی، تأثیر مثبت توانمندسازی و پایین‌­ترین سطح نگرشی افراد در خصوص نظارت کافی بر ارائه‌­کنندگان طب سنتی و برخورداری پزشکان خانواده از دانش و مهارت لازم بود. بین سن، مقطع و رشته تحصیلی، محل و سمت افراد با سطح آشنایی و نگرش به بهره‌­مندی از طب سنتی تفاوت معنی‌­دار وجود داشت (۰/۰۵>P).
نتیجه‌گیری: این مطالعه نشان داد که سطح آشنایی افراد از طب سنتی کم و نگرش آنان در سطح متوسطی قرار دارد. بنابراین اجرای برنامه‌­های مداخله­‌ای ضروری است.
واژه‌های کلیدی: طب سنتی، بهره‌مندی طب سنتی، دیدگاه مدیران، نگرش مدیران، پزشک خانواده
متن کامل [PDF 837 kb]   (145 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى


XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 2 - ( 6-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها