:: دوره 6، شماره 1 - ( 4-1400 ) ::
جلد 6 شماره 1 صفحات 56-48 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی طرح تحول نظام سلامت از دیدگاه قرآن کریم
روح الله محمدی* ، مهدی یوسفی
دانشکده علوم قرآنی شاهرود، دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، شاهرود، ایران ، Roohollah.mohammadi88@gmail.com
چکیده:   (1172 مشاهده)
سابقه و هدف: طرح تحول نظام سلامت یک انقلاب در حوزه سلامت کشور است که دارای هشت بسته خدماتی از قبیل عدالت اجتماعی، برابری انسان­‌ها، مبارزه با فساد اداری و دفاع از محرومان است که نشان می­‌دهد سعی در حل مشکلات مردم، تسهیل فرزندآوری، مبارزه با اعمال قبیح، توجه به علم و آموزش و خدمت رسانی دارد. از­آن­‌جا که قرآن کریم کتاب مقدس دین اسلام و اسلام کامل‌­ترین دین و دین رسمی کشور ایران است؛ مطالعه حاضر در صدد بررسی تطبیقی اهداف طرح تحول نظام سلامت با قرآن کریم و تاکیدی بر کارآمدی آن می‌­باشد.
مواد و روش‌ها: این پژوهش یک مطالعه کتابخانه­‌ای به روش توصیفی- تحلیلی است که با مطالعه طرح تحول سلامت به استخراج مولفه­‌های آن و تطبیق هر یک از این مولفه‌­ها با قرآن کریم، آیات مرتبط با اهداف دستور­العمل­‌ها استخراج گردیده است و مبانی قرآنی آن نشان داده شده است. در این پژوهش همه موارد اخلاقی رعایت شده است؛ علاوه بر این نویسندگان مقاله هیچ­‌گونه تضاد منافعی گزارش نکرده‌­اند.
یافته‌ها: پس از بررسی متون مورد استفاده، یافته­‌ها نشان داد؛ موضوعاتی از قبیل عدالت اجتماعی، برابری انسان­‌ها، مبارزه با فساد اداری و رشوه، دفاع از محرومان و نیازمندان، تاکید بر محوریت اقشار آسیب­‌پذیر، سعی در حل مشکلات مردم و افزایش رضایتمندی آن­‌ها، تسهیل فرزند­آوری، مبارزه با اعمال قبیح و توجه به آموزش و تربیت و علم در کشور از مهم‌­ترین مولفه­‌های قرآنی طرح تحول نظام سلامت به شمار می­‌رود.
نتیجه‌گیری: بررسی بندهای این طرح نشان از هماهنگی بین این طرح و آموزه­‌های قرآنی است. امید است تحقق این طرح نقطه عطفی در اجرای نظام سلامت پایدار مبتنی بر آموزه­‌های وحیانی باشد.
واژه‌های کلیدی: نظام سلامت، طرح تحول، قرآن کریم
متن کامل [PDF 435 kb]   (343 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله مروری | موضوع مقاله: عمومى


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 6، شماره 1 - ( 4-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها