:: دوره 6، شماره 2 - ( 10-1400 ) ::
جلد 6 شماره 2 صفحات 11-1 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه نگرش به زندگی و سازگاری با بیماری با سبک مقابله اسلامی در بیماران مبتلا به سرطان پستان
نگار عظیم‌زاده طهرانی* ، محسن شاکری‌نسب ، مریم نجاتی فربودی
گروه روانشناسی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، واحد تربت جام، دانشگاه آزاداسلامی، تربت جام، ایران ، negarazimzadeh7071@gmail.com
چکیده:   (1223 مشاهده)
سابقه و هدف: اخیراً سبک‌های مقابله‌ای مبتنی بر آموزه‌های دینی به‌عنوان مؤلفه‌های حفظ بهداشت روان بیماران مورد مطالعه قرار گرفته و پژوهشگران مختلف به دنبال بررسی رابطه بین روش‌های مقابله‌ای و مولفه­‌های مرتبط با سلامت و سازگاری با مصائب برآمده‌اند. هدف از پژوهش حاضر تعیین رابطه نگرش به زندگی و سازگاری با بیماری با سبک مقابله اسلامی در بیماران مبتلا به سرطان پستان بود.
مواد و روش‌ها: روش این پژوهش توصیفی از نوع همبستگی بوده و جامعه آماری آن را کلیه بیماران زن مبتلا به سرطان پستان کلینیک آنکولوژی و رادیوتراپی رضا (ع) مشهد در سال ۱۴۰۰ تشکیل داده‌اند. نمونه موردنظر نیز ۱۰۰ نفر از این بیماران بوده که به‌صورت هدفمند و بر اساس معیارهای ورود به پژوهش انتخاب شدند. ابزارهای مورداستفاده در این پژوهش مقیاس نگرش به زندگی (LRI)، مقیاس سازگاری با سرطان (Mini-Mac) و سبک مقابله اسلامی (ICSQ) بود و تجزیه‌ و تحلیل داده‌ها از تحلیل رگرسیون و همبستگی پیرسون انجام شد.
یافته‌ها: بین سبک مقابله اسلامی با نگرش به زندگی و سازگاری با بیماری در جهت مثبت ارتباط معنی‌دار وجود دارد به این صورت که انحراف معیار نگرش به زندگی به میزان ۰/۱۲ در انحراف معیار سبک مقابله اسلامی تغییر مثبت ایجاد نموده و انحراف معیار نگرش به زندگی و سازگاری با بیماری به میزان ۰/۱۷ در انحراف معیار سبک مقابله اسلامی تغییر ایجاد نموده‌­اند و در این میان سهم نگرش به زندگی در این رابطه بیشتر است (۰/۰۰۱).
نتیجه‌گیری: به‌طورکلی می‌توان نتیجه گرفت که سبک مقابله اسلامی می‌تواند نگرش به زندگی و سازگاری با بیماری را پیش‌بینی نماید و بدین طریق به حفظ سلامت روان آنان کمک نماید. بر همین اساس پیشنهاد می‌­شود به سبک مقابله اسلامی در خصوص ارتقای بهداشت روانی بیماران توجه شود.
واژه‌های کلیدی: بیماران مبتلا به سرطان پستان، سازگاری با بیماری، سبک مقابله اسلامی، نگرش به زندگی
متن کامل [PDF 746 kb]   (519 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 6، شماره 2 - ( 10-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها