[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 2، شماره 3 - ( 8-1394 ) ::
جلد 2 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه هوش معنوی و جهت‌گیری مذهبی با شادکامی دانشجویان دانشگاه خوارزمی
عسکر آتش افروز، کامیار عظیمی، مرضیه امینی
چکیده:   (1628 مشاهده)
چکیده
سابقه و هدف: بسیاری از افراد  شادکامی و نشاط را به معنای رقص و پای‌کوبی می‌دانند، اما شادکامی حقیقی را باید در روح و روان جست و این شادی می‌تواند از طریق اعتقادات و جهت‌گیری‌های مذهبی حاصل گردد. بر این اساس پژوهش حاضر، با هدف بررسی رابطه هوش معنوی و جهت‌گیری مذهبی با شادکامی دانشجویان انجام شد.
مواد و روش‌ها: جامعه آماری پژوهش حاضر شامل کلیه دانشجویان دوره کارشناسی دانشگاه خوارزمی بود که از میان آن‌ها 288 نفر با روش نمونه‌گیری طبقه ای، متناسب با حجم و با استفاده از فرمول کوکران به پرسشنامه‌های هوش معنوی کینگ، جهت‌گیری مذهبی آلپورت و مقیاس شادکامی آکسفورد پاسخ دادند. داده‌ها با استفاده از نرم­افزار 22SPSS –  و با کمک آمار توصیفی، آزمون همبستگی پیرسون، رگرسیون چندگانه  و آزمون t مستقل مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد هوش معنوی (03/0 p=  و24/0 r=) و مؤلفه جهت‌گیری مذهبی درونی (006/0 p= و031/0 r= ) با متغیر شادکامی رابطه مثبت معناداری دارند. اما بین مؤلفه جهت‌گیری مذهبی بیرونی با شادکامی رابطه معناداری دیده نشد (30/0 p= و11/0 r= ). همچنین، هوش معنوی ، جهت‌گیری مذهبی درونی و بیرونی به ترتیب 699/0،  096/0 و 062/0 از واریانس شادکامی را پیش‌بینی کردند. علاوه بر این، بین دانشجویان دختر و پسر در جهت گیری مذهبی، هوش معنوی و شادکامی تفاوت معناداری وجود ندارد.
نتیجه گیری: نتایج تحلیل رگرسیون حاکی از آن بود که هوش معنوی، بیشترین سهم را در تبیین تاب آوری دانشجویان دارد. در نهایت، می توان گفت افراد داری جهت گیری مذهبی درونی، که تنها برای منافع شخصی تظاهر به دین داری نمی کنند و افراد دارای هوش معنوی بالا، از شادکامی بالاتری برخوردارند.
 
واژه‌های کلیدی: هوش معنوی، جهت‌گیری مذهبی، شادکامی
متن کامل [PDF 491 kb]   (577 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The relationship of spiritual intelligence and religious orientation with happiness Among Students of Kharazmi University. 3. 2015; 2 (3)
URL: http://iahj.ir/article-1-135-fa.html

آتش افروز عسکر، عظیمی کامیار، امینی مرضیه. بررسی رابطه هوش معنوی و جهت‌گیری مذهبی با شادکامی دانشجویان دانشگاه خوارزمی. 1. 1394; 2 (3)

URL: http://iahj.ir/article-1-135-fa.htmlدوره 2، شماره 3 - ( 8-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه اسلام و سلامت Islam And Health Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3764